Haberler ve Duyurular

Haberler ve Duyurular

PIKTES 3. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

PIKTES 3. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

BAKAN SELÇUK: “PIKTES, EĞİTİM ALANINDAKİ EN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİDİR”

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) 3. Yönlendirme Komitesi Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Ziya SELÇUK’un da katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Bakan SELÇUK, “PIKTES, eğitim alanındaki en önemli projelerden biridir” derken, “AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT” “Hükümetiniz, zor koşullarda, eğitim konusunda çok çaba gösteriyor” dedi.

PIKTES’in bireysel ve online katılımla gerçekleştirdiği 3. Yönlendirme Komitesi toplantısına, Bakan SELÇUK ve AB Delegasyonu Başkanı MEYER-LANDRUT’un yanısıra, Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bürokratları; AB Delegasyonu, ECHO, GIZ, UNHCR, UNICEF, IOM, World Bank, CONCERN WORLDWIDE gibi uluslararası kuruluşların ve Türk Kızılay, SIHHAT, Maarif Vakfı gibi ulusal kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmalarını Bakan SELÇUK, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başdanışmanı – FRIT Ofisi Koordinatörü Halil AFŞARATA ve Büyükelçi MEYER-LANDRUT gerçekleştirdi.

SELÇUK: “PIKTES, EĞİTİM ALANINDAKİ EN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİDİR”

Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Ziya Selçuk konuşmasında, Suriye krizinin doğurduğu kitlesel göçün ülkelerin, toplumların ve bireylerin sorumluluk alanını genişlettiğine işaret ederek, “Türkiye olarak bu meseleye elbette öncelikle ‘insani görev’ olarak bakıyoruz. Her insan bizim için değerlidir ve eğitim en temel hakkıdır. Bakanlığımız, bu hakkın korunmasında birinci derece olan sorumluluğunu yerine getirmektedir. 2016 yılında hayata geçirilen PIKTES projesi, gerek ülkemiz gerekse AB açısından eğitim alanındaki en önemli projelerden biridir. PIKTES’in asıl amacı eğitimde fırsat adaletini sağlamaktır. Bu yönde devam eden çalışmalarımızla, Suriyeli çocukların iyi bir geleceğe ve eşit eğitim koşullarına kavuşmaları için birçok fırsat yaratıldı” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın pandemi sürecinde yabancı uyruklu öğrencilerin eğitime eşit erişimi için yürüttüğü çalışmalara da değinen Bakan SELÇUK, bu kapsamda TRT EBA TV’de PIKTES öğretmenleri tarafından “Uyum için Türkçe” dersleri verildiğini; uzaktan eğitim materyali hazırlandığını; öğrencilerin EBA destek noktalarından faydalanabildiğini; 3. sınıf düzeyinde “Uyum Sınıfı” uygulamasının sürdürüldüğünü ve uyum sınıflarına “Hayat Bilgisi”, “Matematik” ve “Fen Bilgisi” derslerinin de eklendiğini anlattı.

Sosyal uyum ve rehabilitasyonun da en az dersler kadar önemli olduğuna ve bu nedenle PIKTES kapsamına “sosyal uyum faaliyetlerinin” de alındığına dikkat çeken Bakan Selçuk, ayrıca Halk Eğitim Merkezleri’nde verilen Türkçe dil kurslarının daha da geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bakan SELÇUK, tüm bu çalışmaların devamı için kaynak aktarımının ve uluslararası yük paylaşımının önemine vurgu yaptı.

AFŞARATA, FRIT DESTEĞİNİN ARTMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başdanışmanı - FRIT Ofisi Koordinatörü Halil Afşarata ise online formatta katıldığı toplantıda, tüm dünyada 260 milyon mülteci, 80 milyon da yerinden edilmiş insan bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu insanların 5 milyonu ülkemizde yaşamakta ve Milli Eğitim Bakanlığımızın hedef kitlesinde de bulunmaktadırlar” dedi. Afşarata, Türkiye’deki yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin kaliteli eğitime eşit fırsatlarla erişebilmeye devam edebilmeleri için FRIT desteğinin artarak sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

MEYER-LANDRUT: “HÜKÜMETİNİZ, ZOR KOŞULLARDA, EĞİTİM KONUSUNDA ÇOK ÇABA GÖSTERİYOR”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT ise konuşmasında eğitimin yapılabilecek en önemli yatırımlardan biri olduğu ve sürdürülebilir yatırımların başında geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Eğitim konusundaki engellerin kaldırılması ve çocuklarımızın eğitime katılması büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümet olarak yaptığınız çalışmalar çok önemlidir. FRIT programı (Avrupa Birliği’nin Mülteciler için Mali Yardım Programı) başladığından itibaren, kollektif olarak yaptığımız çalışmalar gerçekten etkileyicidir Hâlâ 400.000 civarında okul dışı çocuk bulunmaktadır. Çocukların, küresel rekabette başarılı olmalarını sağlayacak kaliteli eğitime eşit bir biçimde erişebilmesi için eğitimin önündeki ekonomik, sosyal ve kültürel engellerin kaldırılması hususunda birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.”

Pandemi sürecindeki çalışmaları da öven Büyükelçi MEYER-LANDRUT, “Hükümetiniz bu konuda çok çaba sarf ediyor. Zor koşullar altında çalışmalara devam ediliyor ve MEB de çabalarını sürdürüyor. Tablet, çeşitli ekipman, EBA için eğitim materyalleri sağlanıyor. Milli Eğitim Bakanımıza, tüm PIKTES ekibine ve kendi ekibime teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından PIKTES Direktörü Erkan AÇIKGÖZ, proje kapsamında yapılan çalışmalar, erişilen öğrenci ve aileler ile geleceğe yönelik hedeflere ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının “Görüş ve Öneriler” bölümünde ise tüm katılımcılar PIKTES ile yakın işbirliklerini sürdürmeye devam edeceklerini bildirirken, özellikle pandemi döneminde daha çok öğrenciye daha etkin erişim imkanı için görüş alışverişinde bulunuldu.

PIKTES 3. YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

1_2_3_4_5_6.jpg

2_2_3_4_5.jpg

3_2_3_4_5.jpg

4_2_3_4.jpg

5_2_3.JPG

6.jpg

7.jpg

8.JPG