Haberler ve Duyurular

Haberler ve Duyurular

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile PIKTES Direktörü Erkan AÇIKGÖZ'den Adana'da 23 Nisan Etkinliği

   AVRUPA Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve PIKTES Direktörü Erkan Açıkgöz Adana ziyaretinin birinci gününde  Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamındaki çalışmaları görüşmek üzere bir toplantı yaptı. Adana İl Milli Eğitim Müdürü, PIKTES Adana Koordinasyon üyeleri, okul müdürleri ve PIKTES Öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşen bu toplantıda proje faaliyetleri, mevcut sorunlar, çözüm önerileri ve projenin geleceği konuşuldu. Proje faaliyetlerinden bahseden PIKTES Direktörü AÇIKGÖZ artan nüfusla birlikte ihtiyaçların da değişerek arttığını ve bu süreçte proje faaliyetlerinin yoğunlaşarak süreceğini belirtti. AÇIKGÖZ, "Hedeflerimizden biri yabancı uyruklu öğrencilerin ve ebeveynlerinin sosyal uyumunu arttırmaktır. Bu kapsamda dil öğretimi ve sosyal uyum faaliyetleri yoğun bir şekilde devam edecektir." dedi.

   Öğretmenleri ve okul müdürlerini dinleyen Büyükelçi Meyer-Landrut geçici koruma altındaki çocuklar için Türkiye tarafından çok yoğun ve fedakarca çalışmalar yürütüldüğünü belirterek Türkiye'ye verilen desteklerin devam etmesi ve PIKTES proje faaliyetlerinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Erken yaşta dil eğitiminin önemine de vurgu yapan Büyükelçi Meyer-Landrut  "sanatsal faaliyetler travma yaşayan çocuklar için iyileştirici bir etkiye sahip oluyor" dedi. Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Adana gezisinin 2'nci gününde sabah saatlerinde Yüreğir ilçesi Yavuzlar Mahallesi'ndeki Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu'nu ziyaret etti. Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) kapsamında finanse edilen okula giren Meyer-Landrut, Türkiye genelinde PIKTES'in düzenlediği yarışmada Suriyeli öğrenciler tarafından yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu resimlerin yer aldığı serginin açılışını yaptı. Sergiyi gezen Meyer-Landrut, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi. PIKTES Direktörü Erkan AÇIKGÖZ, Büyükelçi Meyer-Landrut'a Türkiye genelinde dereceye giren eserlerden İzmir'de okuyan Suriyeli öğrencimiz Hela Hac Süleyman'ın resmini hediye etti. Daha sonra okuldaki derslikleri ve atölyeleri gezerek incelemelerde bulunan Meyer-Landrut, okul Müdürü Aydın Kaynarpunar'dan bilgi aldı.

   Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yapılan çalışmalar için PIKTES Ekibine, okul yönetimine ve öğretmenlere teşekkür etti. Adana gezisinin 2'nci gününde son olarak Sarıçam Geçici Barınma Merkezini gezen Meyer-Landrut, merkez hakkında bilgi aldı. Merkez'de yaşayan çocuklarla bir araya gelerek gezisini tamamladı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile PIKTES Direktörü Erkan AÇIKGÖZ'den Adana'da 23 Nisan Etkinliği

1_2_3_4_5_6.jpeg

2.jpeg

3_2.jpeg

4_2.jpeg

5_2_3.jpeg

6_2.jpeg

7_2.jpeg

9.jpeg

10.jpeg